Green REV Institute w roli eksperta na zaproszenie Komisji Europejskiej

Green REV Institute został zaproszony do udziału w zamkniętych konsultacjach publicznych Komisji Europejskiej dotyczących projektu kryteriów zrównoważonych zamówień publicznych (SPP – Sustainable Public Procurement) dla żywności, usług cateringowych i automatów sprzedających. Konsultacje prowadzone są przez Wspólne Centrum Badawcze (JRC) Komisji Europejskiej i odbywają się wyłącznie z udziałem „zidentyfikowanych ekspertów i interesariuszy”.

Projekt dokumentu to odpowiedź na rosnące wyzwania zdrowotne, środowiskowe i społeczne związane z żywnością w przestrzeni publicznej – w szczególności w szkołach, placówkach ochrony zdrowia i placówkach opiekuńczych.

W ramach konsultacji, które zakończyły się pod koniec czerwca, Green REV Institute zwrócił uwagę na ważność lokalnej i krótkiej drogi żywności, czyli promowania lokalnych dostawców i rolników oraz skracanie łańcuchów dostaw. To bowiem nie tylko szansa dla małych i średnich gospodarstw, ale też sposób na ograniczenie emisji i wspieranie regionalnych gospodarek. Co więcej, instytut zapostulował, aby menu instytucji publicznych, zwłaszcza szkół, opierały się na diecie roślinnej, która jest zdrowsza, tańsza i przyjazna dla klimatu. Na koniec zwrócił uwagę, że zamówienia publiczne nie mogą wspierać żywności produkowanej w braku poszanowania dla sprawiedliwości społecznej, a także praw zwierząt. Co więcej zielone zamówienia publiczne nie mogą ograniczać się do kwestii technicznych. Muszą odpowiadać na potrzeby zdrowotne, społeczne i środowiskowe, dając każdej osobie dostęp do żywności, która służy zdrowiu i dobrostanowi.

„Udział w tych konsultacjach to dla nas nie tylko zaszczyt, ale przede wszystkim ogromna odpowiedzialność. Chcemy, by publiczne pieniądze wspierały system żywnościowy, który jest sprawiedliwy, zdrowy i bezpieczny dla ludzi, zwierząt i planety” – mówi Anna Spurek, prezeska Green REV Institute.

Raport JRC otwiera drogę do opracowania minimalnych unijnych kryteriów dla zrównoważonych zamówień publicznych w sektorze żywnościowym. Jest to strategiczny krok w kierunku realizacji celów Europejskiego Zielonego Ładu, ochrony zdrowia publicznego i wspierania sprawiedliwej transformacji systemu żywności.

Udostępnij: