Zmień system żywnościowy!
Zróbmy to razem
Green REV Institute & Portal Bezpieczna Żywność
Green REV Institute to wegański think tank, który od ponad 10 lat działa na rzecz praw człowieka, zwierząt i dla przyszłości planety. Wielowymiarowo i intersekcjonalnie tworzymy działania dla sprawiedliwej i solidarnej przyszłości.
Tworzymy Portal Bezpieczna Żywność – przestrzeń, w której łączymy wiedzę, analizy i aktualności z obszaru polityki, aktywizmu i transformacji systemu żywnościowego. Naszą misją jest pokazywanie, jak bezpieczeństwo żywnościowe może i powinno być fundamentem zdrowego, sprawiedliwego społeczeństwa – w Polsce i całej Europie.
Za portalem stoimy my – zespół Green REV Institute, organizacji, która łączy prawa człowieka, ochronę środowiska, klimat oraz prawa zwierząt. Wierzymy, że tylko takie holistyczne podejście daje realną szansę na pozytywną zmianę.
Naszym celem jest edukowanie, informowanie i inspirowanie. Udostępniamy dane, które często nie przebijają się do głównego nurtu mediów. Chcemy docierać do tych, którzy chcą wiedzieć więcej, rozumieć lepiej i działać mądrzej.
Publikujemy informacje o nowych badaniach naukowych, zmianach prawnych na poziomie krajowym i unijnym, a także o projektach z obszaru żywności i rolnictwa. Pokazujemy, że system żywnościowy można – i trzeba – zmieniać.
Co robimy?
W Green REV Institute działamy lokalnie, na poziomie europejskim i globalnym, jako organizacja akredytowana przy Programie Środowiskowym ONZ. Nasz teoria zmiany opiera się na trzech filarach: edukacji, mobilizacji i profesjonalizacji. Naszą ambicją jest budowanie świata opartego na szacunku dla ludzi, zwierząt i planety.
Patrzymy krytycznie na współczesne rolnictwo, które coraz częściej przypomina przemysł – oderwany od troski o zdrowie, dobrostan, klimat. Nie godzimy się na to. Dlatego działamy – na rzecz lokalnych gospodarstw, prawa do czystego powietrza i wody, dostępu do zdrowej, lokalnej żywności.
Wierzymy, że każdy i każda powinien mieć prawo do bezpiecznego, przyjaznego otoczenia i wartościowej żywności – bez pestycydów, antybiotyków, zbędnych dodatków. Żywności, która wspiera zdrowie i jest dostępna dla wszystkich.
Nasze programy
Roślinna Szkoła – to nasza odpowiedź na potrzebę zmiany od podstaw. Promujemy zdrowe, roślinne posiłki w szkołach i przedszkolach, wspieramy lokalne strategie żywnościowe i edukację. Tworzymy Magazyn Bezpieczna Żywność i Planer Roślinnej Szkoły – źródła eksperckiej wiedzy i codziennej inspiracji. Pokazujemy, że zdrowe menu to coś więcej niż talerz – to wybór, który zmienia rzeczywistość. Walczymy o dostęp do roślinnej żywności w placówkach wyżywienia zbiorowego, tworzymy społeczność samorządowych Sojuszników i Sojuszniczek Roślinnej Szkoły.
Green Advocacy Academy – tu wspieramy młodych liderów i liderki zmian. Dzielimy się wiedzą, narzędziami, doświadczeniem. Uczymy skutecznego rzecznictwa, budowania inicjatyw, współpracy z decydentami. Dzięki wsparciu UE w ramach Programu Erasmus+, Animal Save Movement i Ambasady Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej rozwijamy nową generację rzeczników i rzeczniczek sprawiedliwości klimatycznej i żywnościowej.
REV.story – poprzez filmy dokumentalne mówimy o rzeczach ważnych. O systemie żywnościowym, klimacie, sprawiedliwości. Jesteśmy producentami trzech filmów dokumentalnych: “Wegańska Warszawa”, “Posłuchaj Wegańskich Biznesów”, “Katastrofa na Talerzu”. Nasz trzeci film „Katastrofa na Talerzu” zdobył nagrodę na Green Film Festival 2024– to dla nas znak, że ten głos jest potrzebny. Już pracujemy nad kolejną premierą!
Future Food 4 Climate – zainicjowana przez nas koalicja ponad 100 organizacji, które wspólnie działają na rzecz praw człowieka, klimatu, zwierząt i bezpiecznej żywności. W 2025 roku przekształcamy ją w Federację Bezpieczna Żywność – by wspólnie działać jeszcze skuteczniej.
European Vegan Summit – międzynarodowa debata, która daje głos ekspertkom i ekspertom z całego świata. Łączymy świat nauki, polityki, technologii i aktywizmu. W 2025 roku odbędzie się już czwarta edycja tego w pełni online’owego wydarzenia – jesteście z nami?
Nasz głos w Europie i na świecie
Od początku aktywnie uczestniczymy w tworzeniu polityki na poziomie UE. Konsultujemy akty prawne, spotykamy się z przedstawicielami Komisji Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, dzielimy się wiedzą i opiniami. Jesteśmy częścią wielu europejskich i globalnych koalicji, m.in. Buy Better Food, StopBiomethaneRush oraz akredytowani przy UNEP – Programie Środowiskowym ONZ.
Poznajcie nas
To wszystko tworzymy razem. Nasz zespół to:
Wspiera nas Rada Ekspercka, a naszą siłą są partnerki i partnerzy
Zoolog, bioetyk, autor ponad stu prac naukowych, Przewodniczący Polskiego Towarzystwa Etycznego, związany z Wydziałem „Artes Liberales„ Uniwersytetu Warszawskiego. Członek 1 Lokalnej Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach (kadencja 2020–2023).
Profesorka UJ. Autorka „Filozofii wegańskiej”, „Metamorfozy i muzea”, „Czas i spotkanie”, red. „Wykluczenia?”. Współredaktorka „Racji”, redaktorka „Zdania”, członkini Towarzystwa Humanistycznego, Klubu Gaja, Manifestu Wegańskiego. Felietonistka portalu KOD, „Istoty” i „Faktów po mitach”. Prowadzi społeczno-naukowy projekt „Kultura wykluczenia?”, „Horyzonty równości”, „Festiwal równości”.
Ekonomista. Zastępca Dyrektora w Instytucie Ekspertyz Ekonomicznych i Finansowych w Łodzi, wcześniej dyrektor Instytutu Ekonomii Uniwersytetu Łódzkiego i dyrektor Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk. W pracy naukowej zajmuje się zagadnieniami makroekonomicznymi, m.in. finansami publicznymi oraz powiązaniami między polityką gospodarczą a środowiskiem.
Etyk, kognitywista, zoopsycholog, działacz społeczny. Adiunkt w Instytucie Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Zajmuje się etyką środowiskową i klimatyczną oraz prawami zwierząt. Sekretarz w Polskim Towarzystwie Etycznym. Od 2019 jeden z „Ambasadorów Sprawiedliwego Handlu”. Członek Komisji Etycznej ds. Doświadczeń na Zwierzętach w Krakowie.
Profesor nauk biologicznych, Wydział Nauk Przyrodniczych, Uniwersytet Śląski, ekolog, akarolog, autor 170 artykułów naukowych, etyk środowiskowy, edukator ekologiczny, działacz na rzecz ochrony przyrody; aktywista klimatyczny. Lider Climate Reality, „ethic expert” w Komisji Europejskiej w Brukseli (program HORIZON 2020), organizator i współprowadzący spotkania Klubu Myśli Ekologicznej.
Biolożka, dr n. med z zakresu biologii medycznej, autorka publikacji naukowych oraz edukacyjnych książek dla dzieci o zwierzętach. Członkini Stowarzyszenia dla Natury „Wilk” i Stowarzyszenia „Nasz Bóbr”. Działa w Foodsharing Polska na rzecz niemarnowania żywności. Pisze dla Magazynu Vege i prowadzi bloga Bieganizm.
Kardiolog inwazyjny, specjalista kardiolog oraz w zakresie chorób wewnętrznych. Doświadczony konsultant z wieloletnim stażem pracy klinicznej, szpitalnej i ambulatoryjnej. Interesujący się ponad to medycyną stylu życia, medycyną prewencyjną oraz technikami obrazowania w kardiologii. Edukator, bloger, vloger, podcaster i autor kursów w ramach www.tomaszjezewski.pl oraz projektu ZawałOFFcy.
Psycholożka społeczna, wykładowczyni na Uniwersytecie SWPS. Kieruje Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych. Jej zainteresowania badawcze dotyczą zrównoważonego rozwoju i psychologicznych oraz społecznych konsekwencji zmiany klimatu. Jest też zaangażowana w tworzenie programów edukacyjnych i kampanii społecznych w obszarze działań na rzecz klimatu, ochrony przyrody i transformacji społecznych.
Koordynatorka ds. sprawiedliwej transformacji na Europę środkowo-wschodnią w CEE Bankwatch. Afrykanistka, kulturoznawczyni i literaturznawczyni. Tłumaczka i redaktorka tekstów naukowych. Mama Mai.
Ekspert w zakresie zachowania i dobrostanu zwierząt nieudomowionych, herpetolog, teriolog, badacz niedźwiedzi, autor ponad 100 ekspertyz z zakresu ochrony przyrody i utrzymywania zwierząt dzikich w niewoli. Adiunkt na Wydziale Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Aktywista i popularyzator nauki.
Prezeska zarządu Animal Advocacy Careers, międzynarodowej organizacji zwiększającej profesjonalizację globalnego ruchu prozwierzęcego. Wieloletnia Prezeska zarządu i dyrektorka zarządzająca Akcji Demokracja. Założycielka projektu Centrum Zwierząt, liderka grupy Vegan Ladyboss Poland, a także współzałożycielka i główna ekspertka Parlamentarnego Zespołu ds. Ochrony Zwierząt Hodowlanych.
Prezeska polskiego oddziału międzynarodowej organizacji Compassion in World Farming. Prowadzi Compassion Polska od 2015. Wcześniej koordynatorka i rzeczniczka kampanii antyfutrzarskiej Fur Free Retailer w PL, projektu obecnego w 25 krajach. Członkini europejskiego komitetu obywatelskiego „Koniec Epoki Klatkowej”. Posiada 15-letnie doświadczenie w PR, komunikacji i kampaniach, w tym 8 lat w sekcji NGO.
CEO Plan Be oraz Co-founderka Evenea.pl. Zarządzała polską edycją akceleratora z Doliny Krzemowej – Founder Institute. Ambasadorka Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości Starter oraz laureatka nagrody Central European Startup Award. Ekspertka i jurorka w Chivas Venture. Działa na rzecz Kobiet jako mentorka w programach: Startup Spark, Biznes w Kobiecych Rękach, TechLeaders.
Adwokatka, ekspertka ds. ochrony zwierząt i przyrody, autorka bloga W imieniu zwierząt, książki „Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik”. Członkini Komisji Legislacyjnej i Zespołu ds. Kobiet przy NRA. W 2017 nagrodzona pierwszym miejscem w rankingu „Rising Stars – Prawnicy Liderzy Jutra”. W 2016 uzyskała przed SN przełomowy wyrok w obronie karpi.
Filozof, pisarz, działacz społeczny. Po wydaniu książki „Dziękuję za świńskie oczy. Jak krzywdzimy zwierzęta” (Wydawnictwo Krytyki Politycznej 2018) zgłoszony do nagrody Paszporty POLITYKI. Autor kilkudziesięcu artykułów naukowych. Wykładowca na wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego na kierunku antropozoologia. Członek Polskiego Towarzystwa Etycznego. Redaktor działu etyka praw zwierząt rocznika naukowego „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Prelegent TEDx. Weganin od 1999 roku.
Dietetyczka, edukatorka żywieniowa i autorka książek. Absolwentka Żywienia Człowieka na Wydziale Nauk o Żywieniu Człowieka i Konsumpcji SGGW w Warszawie i Dietetyki na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu UP w Poznaniu. Oprócz pracy z pacjentami zajmuje się edukacją żywieniową. Jest autorką artykułów popularno naukowych, prac w monografiach naukowych oraz prelegentką na konferencjach naukowych i branżowych.
Chcesz działać razem z nami?
To nie tylko możliwe. To konieczne.