Zmień system żywnościowy!
Zróbmy to razem
Jak donosi Reuters, Unia Europejska może zatwierdzić planowaną umowę handlową
z południowoamerykańskim blokiem Mercosur jeszcze przed latem 2025 roku – poinformował komisarz UE ds. rolnictwa, Christophe Hansen.
Umowa, sfinalizowana w grudniu 2024 roku, wciąż oczekuje na akceptację państw członkowskich. Spotkała się jednak z oporem, przede wszystkim Francji, która obawia się negatywnego wpływu na europejskich rolników, podlegających surowszym normom niż ich południowoamerykańscy konkurenci. Podczas spotkania prezydentów Francji i Brazylii dyskutowano możliwość wprowadzenia dodatkowych zabezpieczeń, jednak Hansen zaznaczył, że ponowne negocjacje mogłyby opóźnić zatwierdzenie umowy.
Podpisanie umowy niesie ze sobą ryzyko destabilizacji rynków europejskich wskutek nagłego wzrostu importu tańszych produktów z krajów Mercosuru, które podlegają mniej restrykcyjnym normom środowiskowym i sanitarnym. Eksperci i krytycy wskazują, że takie różnice mogą negatywnie wpłynąć na konkurencyjność europejskiego rolnictwa oraz zagrozić zrównoważonemu rozwojowi i wysokim standardom jakościowym UE.
Także Polska pozostaje zdecydowanie sceptyczna wobec umowy UE z Mercosur. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wskazuje na ryzyko destabilizacji krajowego rynku rolnego, obniżenia standardów jakościowych oraz wypierania polskich produktów przez tańsze produkty z krajów Mercosuru. Resort podkreśla, że proponowane mechanizmy ochronne, takie jak klauzula ochronna, są niewystarczające i nie są dostosowane do specyfiki sektora rolnego. Ponadto, Polska zwraca uwagę na brak równych standardów produkcji między Unią Europejską a krajami Mercosuru, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, warunków hodowli zwierząt i stosowania pestycydów. Ministerstwo apeluje o renegocjację umowy, aby lepiej chroniła interesy europejskich rolników i konsumentów.
Stanowisko Green REV Institute pozostaje niezmienne. Już w 2024 roku Morgan Janowicz podczas posiedzenia w Sejmie przypomniała o ryzykach związanych z umową handlową UE-Mercosur, zwracając uwagę na wpływ korporacji takich jak JBS – jednego z największych producentów mięsa na świecie – na klimat, środowisko i zdrowie publiczne. Jak mówiła: „JBS jest powiązany z masowym wylesianiem Amazonii, a niedawno stan Nowy Jork pozwał firmę za wprowadzanie opinii publicznej w błąd w kwestii deklaracji klimatycznych. Umowa nie powinna być zatwierdzana bez gwarancji ochrony prawa do zdrowej, etycznej i zrównoważonej żywności. Zamiast tego konieczne są umowy oparte na ochronie klimatu, prawach zwierząt i konsumentów, które będą fundamentem międzynarodowej współpracy.”
Photo: Alexandre Lallemand / Unsplash