Studenckie stołówki i akademiki tematem rozmów w ministerstwie

Wczoraj, 13 czerwca, w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego odbyło się wielogodzinne spotkanie poświęcone przyszłości infrastruktury socjalnej polskich uczelni – akademików i stołówek. Zorganizowane z inicjatywy sekretarz stanu, dr. Karoliny Zioło-Pużuk, zgromadziło szerokie grono ekspertek i ekspertów, parlamentarzystów, przedstawicieli środowisk studenckich oraz organizacji społecznych. Impulsem do rozmów były trwające protesty studentów, m.in. na Uniwersytecie Warszawskim, które unaoczniły skalę zaniedbań w zakresie podstawowych warunków studiowania.

W spotkaniu wzięła udział posłanka Dorota Olko – socjolożka, posłanka na Sejm RP z okręgu warszawskiego oraz wiceprzewodnicząca klubu Lewica. Podkreśliła, że zapewnienie studentom godnych warunków życia – poprzez dostępne mieszkania i pełnowartościowe posiłki – to nie przywilej, lecz fundament równości w dostępie do edukacji. Odniosła się również do projektu ustawy mieszkaniowo-akademikowej, deklarując poparcie dla jej szybkiego procedowania w Sejmie.

Silnie wybrzmiały także głosy ekspertek reprezentujących środowiska zdrowotne i klimatyczne. Morgan Janowicz z Green REV Institute, wiceprezeska Federacji Bezpieczna Żywność, dr. Marzena Cypryańska-Nezlek z Centrum Działań dla Klimatu i Transformacji Społecznych (4CAST), członkini Rady Naukowej Federacji Bezpieczna Żywność oraz lek. Alicja Baska, Dyrektor Organizacyjna Polskiego Towarzystwa Medycyny Stylu Życia i asystentka naukowo-dydaktyczna w Zakładzie Medycyny Stylu Życia Szkoły Zdrowia Publicznego CMKP, wspólnie zaprezentowały Kartę Bezpiecznej Żywności – dokument programowy Federacji promujący zdrowy, sprawiedliwy i roślinny system żywnościowy.

Każda z ekspertek przedstawiła Kartę w kontekście swojego obszaru działania. Morgan Janowicz podkreśliła rolę stołówek akademickich w transformacji żywieniowej i klimatycznej, wskazując na konieczność promowania lokalnej, roślinnej żywności, krótkich łańcuchów dostaw oraz uczciwych warunków pracy. Dr. Marzena Cypryańska-Nezlek omówiła zależności między systemem żywnościowym a kwestiami klimatu i środowiska oraz wskazała na odpowiedzialność uczelni w kształtowaniu prośrodowiskowych i prozdrowotnych postaw wśród studentek i studentów. Z kolei lek. Alicja Baska skupiła się na wpływie żywności na zdrowie publiczne – zwracając uwagę na zagrożenia związane z wysokim spożyciem żywności przetworzonej, skalę otyłości i nadwagi oraz rosnące koszty systemu opieki zdrowotnej.

Ekspertki wezwały uczelnie do podpisania Karty jako wyrazu odpowiedzialności i zaangażowania w budowanie systemu żywnościowego, który nie szkodzi ludziom, zwierzętom ani środowisku.

Podczas spotkania głos zabrali również przedstawiciele uczelni oraz parlamentarzyści. Wśród prezentowanych tematów znalazły się przykłady działań podejmowanych na poziomie instytucji akademickich, w tym projekt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Obecny był także poseł Tomasz Lewandowski, który odniósł się do tzw. „akademikowej” części projektu ustawy mieszkaniowej.

Spotkanie zakończyło się podpisaniem wspólnych ustaleń odpowiadających na kluczowe postulaty środowisk studenckich. To ważny krok w stronę poprawy warunków życia akademickiego – z perspektywy społecznej, zdrowotnej i klimatycznej.

Photo: Klara Uchańska

Udostępnij: