516 milionów zwierząt w przemysłowych hodowlach

Na terenie Unii Europejskiej działa już ponad 22 tysiące przemysłowych ferm ptaków hodowlanych i świń – wynika z najnowszego śledztwa organizacji AGtivist Agency. W tego typu obiektach przetrzymuje się ponad 516 milionów zwierząt w warunkach określanych przez ekspertów jako skrajnie niehumanitarne. Tylko w ciągu ostatniej dekady powstało 2,7 tysiąca nowych megafarm, z czego najwięcej w Hiszpanii.

Również Włochy znalazły się w pierwszej piątce państw o największej liczbie tego typu gospodarstw. Organizacja Essere Animali ujawniła dramatyczny obraz ferm w regionach Bergamo i Brescia: kurczaki żyjące wśród odchodów, cierpiące z powodu deformacji i nadmiernego przyrostu masy, a także martwe ptaki pozostawione w halach przez wiele dni.

Zjawisku temu towarzyszy zanikanie małych i średnich gospodarstw. W latach 2005–2020 w UE ubyło ich ponad 5 milionów, mimo że powierzchnia gruntów rolnych pozostała niemal bez zmian. Obecnie zaledwie 8% największych ferm odpowiada za 63% całej hodowli zwierząt w Unii.

Organizacja Eurogroup for Animals apeluje o pilne zmiany prawne, w tym zakaz stosowania klatek, ograniczenie zagęszczenia zwierząt, wycofanie szybko rosnących ras i wprowadzenie obowiązkowego dostępu do środowiska naturalnego. Tymczasem unijne przepisy dotyczące warunków hodowli nie były aktualizowane od ponad 20 lat, a zapowiadana nowelizacja wciąż nie została opublikowana.

To dochodzenie pokazuje, że liczba wielkopowierzchniowych ferm (tzw. mega ferm) w UE gwałtownie rośnie, co stoi w sprzeczności z obietnicami poprawy dobrostanu zwierząt i przejścia na bardziej zrównoważone rolnictwo. To powinien być sygnał ostrzegawczy dla decydentów w Brukseli. Ważne jest, aby Komisja Europejska podejmowała mądre i świadome decyzje dotyczące przyszłości rolnictwa. Finansowanie powinno trafiać do systemów rolnych, które są naprawdę zrównoważone, konkurencyjne i odporne – komentuje Reineke Hameleers, dyrektorka Eurogroup for Animals.

Kierunek zmian wyznacza także Sylwia Spurek – doktorka nauk prawnych, radczyni prawna, była posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich, legislatorka. W książce Smród, krew i łzy. Włącz myślenie, bądź zmianą przedstawia konkretne propozycje polityczne na rzecz odejścia od przemysłowego modelu hodowli zwierząt. Dokument podkreśla związek tego modelu z kryzysem klimatycznym, utratą bioróżnorodności, nadużywaniem antybiotyków oraz systemowym łamaniem praw zwierząt. Biała Księga stanowi ważny głos w debacie o przyszłości rolnictwa i może być punktem wyjścia do systemowej transformacji na rzecz bardziej etycznego, sprawiedliwego i zgodnego z celami klimatycznymi Unii Europejskiej modelu rolnictwa.

W obliczu kryzysu klimatycznego, rosnącej presji na środowisko oraz społecznego sprzeciwu wobec warunków hodowli, przyszłość europejskiego rolnictwa wymaga odwagi i konkretnych działań. Pozostaje pytanie, czy Bruksela wybierze interesy przemysłu, czy dobro zwierząt, ludzi i całej planety.

Czytaj pełną treść artykułu: https://www.eurogroupforanimals.org/news/rise-mega-farms-how-industrial-agriculture-taking-over-europe

Photo: mahmut / Unsplash

Udostępnij: