Green REV Institute na warsztatach o polityce żywnościowej w Rzymie

W dniach 20–21 czerwca 2025 r. w Rzymie odbyła się międzynarodowa konferencja „Food Policy Councils in Action: Experiences, Lessons, and Work in Progress”, organizowana przez The Center for Food Studies at The American University of Rome oraz Rome Food Policy Council. Wydarzenie odbyło się pod patronatem: Université du Luxembourg, Università degli Studi di Firenze, CURSA, Rete Politiche Locali del Cibo oraz Miasta Rzymu – Assessorato all’Agricoltura, Ambiente e Ciclo dei Rifiuti.

Warsztat zgromadził przedstawicieli Rad Polityki Żywnościowej z całego świata, badaczy, CSOs i praktyków. Wspólnie analizowano doświadczenia, sukcesy, wyzwania i wypracowane rozwiązania związane z lokalnymi politykami żywnościowymi i budowaniem nieoczywistych sojuszy i partnerstw.

W imieniu Green REV Institute w wydarzeniu wzięła udział Morgan Janowicz, prezentując działania prowadzone przez fundację w Polsce oraz Kartę Bezpiecznej Żywności – narzędzie rzecznicze oparte na pięciu zasadach: przejrzystości, odpowiedzialności, zdrowiu, sprawiedliwości i solidarności żywnościowej.

Podczas prezentacji poruszono także kluczowy temat bezpieczeństwa żywnościowego w kontekście wojny w Ukrainie oraz rosnącej roli wielkich korporacji agro. Przedstawione zostały dane dotyczące koncentracji ziemi rolnej w rękach korporacji oraz zagrożenia, jakie niesie ze sobą przekształcenie Ukrainy w globalne centrum produkcji mięsa i nabiału. Wskazano również na brak przejrzystości i odpowiednich zabezpieczeń dla konsumentów.tek oraz nieuczciwą konkurencję wobec lokalnych rolników.

Morgan Janowicz podkreśliła, że bezpieczeństwo żywności to wspólna odpowiedzialność i że obecny kryzys jedynie uwidocznił strukturalne problemy systemu żywnościowego. Przypomniała również, że brak dostępu do informacji o pochodzeniu żywności, jej składzie i drodze „od pola do stołu” narusza podstawowe prawa konsumenckie.

Karta Bezpiecznej Żywności, zaprezentowana podczas wydarzenia, to propozycja systemowego narzędzia do budowania bardziej sprawiedliwego i zrównoważonego systemu żywnościowego – zarówno w Polsce, jak i w całej Unii Europejskiej.

Tekst i zdjęcia: Morgan Janowicz

Udostępnij: