Zmień system żywnościowy!
Zróbmy to razem
W ramach wydarzeń towarzyszących 14. edycji Festiwalu Miłosza, w najbliższą sobotę – 28 czerwca o godz. 17:30 – w Pałacu Potockich odbędzie się spotkanie poświęcone wyjątkowej wystawie autorstwa Elwiry Sztetner i Dariusza Gzyry.
O koncepcji ekspozycji, zaangażowaniu prozwierzęcym oraz języku, jakim opisujemy zwierzęta, porozmawia z twórcami Magdalena Stoch. Podczas wydarzenia pn. „Trudno odkrywać, jacy jesteśmy. Śmiałość i empatia” omówione zostaną również zagadnienia związane z formą i przekazem wystawy oraz potencjałem sztuki jako narzędzia sprzeciwu i budowania nowej wrażliwości.
Fotografie Elwiry Sztetner tworzą opowieść o krzywdzie zwierząt poprzez wykorzystanie masowo produkowanych zabawek, w których zakodowane są kulturowe normy przemocy. Oszczędne i refleksyjne teksty Dariusza Gzyry unikają zarówno publicystycznej dosadności, jak i chłodu języka naukowego – zamiast tego zapraszają do uważności, empatii i krytycznego namysłu.
Ekspozycja, prezentowana w przestrzeni Pałacu Potockich do 14 sierpnia 2025 roku, łączy obraz i słowo w przekazie, który podważa opresyjny porządek i kieruje uwagę ku potrzebie głębokiej zmiany w relacjach ludzi z innymi zwierzętami.
Współorganizatorem wydarzenia jest Fundacja Wisławy Szymborskiej.
Obowiązują bezpłatne wejściówki, dostępne na stronie www.kbfbilety.krakow.pl oraz w aplikacji KBF: PLUS.
Magdalena Stoch
Dr hab. prof. UKEN, specjalistka z zakresu literaturoznawstwa i kulturoznawstwa, związana z Uniwersytetem Pedagogicznym im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie. Prowadzi badania i zajęcia m.in. z edukacji medialnej, dyskursu kulturowego i standardów antydyskryminacyjnych. Współtworzyła inicjatywy edukacyjne i społeczne, pełniła funkcję Pełnomocniczki Rektora ds. Równego Traktowania.
Elwira Sztetner
Artystka wizualna, fotografka, edukatorka i weganka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, związana z tamtejszym Wydziałem Malarstwa. W swoich projektach, jak „Trudno odkrywać, jacy jesteśmy” czy „Ćwiczenia z empatii”, wykorzystuje masowo produkowane zabawki do ukazania przemocy wobec zwierząt pozaludzkich, analizując kulturowe normy opresji. Działa także aktywistycznie – związana z nurtem ekofeminizmu i wegańskimi kolektywami.
Dariusz Gzyra
Filozof, publicysta, działacz społeczny i weganin od 1999 roku. Wykłada m.in. na Wydziale Artes Liberales Uniwersytetu Warszawskiego oraz w SWPS, współtworzy studia podyplomowe „Prawa zwierząt”. Autor książki „Dziękuję za świńskie oczy” (Krytyka Polityczna 2018), redaktor „Zoophilologica. Polish Journal of Animal Studies”. Interesuje się filozofią polityczną zwierząt, relacjami międzygatunkowymi i etyką konsumpcji. Ekspert Rady Eksperckiej Green REV Institute.
Photo: Ainur Khakimov / Unsplash