Zmień system żywnościowy!
Zróbmy to razem
Tylko do 18 lipca 2025 roku trwają konsultacje publiczne dotyczące projektu rozporządzenia Ministra Zdrowia z 16 czerwca 2025 roku. Projekt ten budzi poważne zastrzeżenia organizacji społecznych, środowisk eksperckich i instytucji zaangażowanych w ochronę praw dzieci. W odpowiedzi na te obawy, 17 lipca odbyło się spotkanie przedstawicielek Green REV Institute, Federacji Bezpieczna Żywność oraz strony eksperckiej z Rzeczniczką Praw Dziecka, dr. Moniką Horną-Cieślak.
W spotkaniu udział wzięły osoby reprezentujące:
Morgan Janowicz – Green REV Institute,
Barbara Wołk – Green REV Institute,
Monika Kohut – Członkini Zarządu Federacji Bezpieczna Żywność,
Michał Dobrzyński – nauczyciel, Fundacja „W imię zwierząt”,
Alicja Baska – Towarzystwo Medycyny Stylu Życia,
Aleksandra Owca – Radna Miasta Krakowa, współprzewodnicząca partii Razem, Sojuszniczka Roślinnej Szkoły
oraz Rzeczniczka Praw Dziecka, dr. Monika Horny-Cieślak i mec. Katarzyna Kruza – Zespół Zdrowia i Spraw Socjalnych Biura RPD.
Podczas rozmowy podniesiono kwestię niezgodności projektu z Konstytucją RP, nieuwzględniania aktualnej wiedzy naukowej i wyzwań zdrowotnych oraz ignorowania prawa dziecka do zdrowej i bezpiecznej żywności. Projekt nie odpowiada na rzeczywiste potrzeby dzieci i młodzieży w kontekście zdrowia publicznego, zrównoważonego rozwoju oraz jakości edukacji żywieniowej.
– Dwa miesiące temu hiszpański parlament zdecydował o nałożeniu obowiązku zapewnienia roślinnych posiłków w placówkach oświatowych. W tym samym czasie polskie Ministerstwo Zdrowia próbuje zabetonować debatę, utrwalając mit „zdrowego mięsa i nabiału”. Możliwość wyboru roślinnych posiłków powinna być prawem każdego dziecka i europejskim standardem – skomentowała Barbara Wołk z Green REV Institute.
Organizacje zwróciły się do Rzeczniczki Praw Dziecka z apelem o zajęcie oficjalnego stanowiska wobec Ministerstwa Zdrowia, włączenie się w międzyresortowe ustalenia dotyczące standardów żywienia w placówkach edukacyjnych oraz podjęcie inicjatywy utworzenia Okrągłego Stołu w sprawie prawa dziecka do zdrowej żywności.
Spotkanie zostało ocenione jako ważny krok w kierunku wzmocnienia ochrony praw dzieci w Polsce. Obecność i otwartość Rzeczniczki Praw Dziecka zostały przyjęte jako istotny sygnał, że głos społeczeństwa obywatelskiego oraz ekspertów i ekspertek może zostać usłyszany i uwzględniony w procesach legislacyjnych.