Koniec z foliowaniem pojedynczych sztuk warzyw i owoców

Komisja Europejska przyjęła rozporządzenie w sprawie opakowań i odpadów opakowaniowych (PPWR), które będzie obowiązywać od sierpnia 2026 roku. Przewiduje ono całkowity zakaz owijania pojedynczych owoców i warzyw w plastik, jeśli ich masa nie przekracza 1,5 kg. Przepis ten ma być stosowany bezpośrednio we wszystkich krajach Unii Europejskiej, bez konieczności jego implementacji do prawa krajowego. To część szerszej strategii Unii Europejskiej, zmierzającej do budowy gospodarki o obiegu zamkniętym.

W 2022 roku przeciętny Europejczyk wyprodukował 186,5 kg odpadów opakowaniowych, z czego aż 40% stanowiły tworzywa sztuczne. Nowe prawo wpisuje się w szerszą strategię gospodarki cyrkularnej, której celem jest, by do 2030 roku recykling obejmował co najmniej 65% odpadów opakowaniowych, a do lat 2035–2040 Unia Europejska dąży do zmniejszenia ilości plastiku o 5–15% w porównaniu do poziomów z 2018 roku, informuje money.pl. Rozporządzenie PPWR zakłada zakaz stosowania folii ochronnej i plastikowych worków dla pojedynczych owoców i warzyw o wadze do 1,5 kg. Przewiduje również stopniowe wycofywanie jednorazowych saszetek, takich jak te na ketchup czy cukier, a także mini opakowań kosmetyków po roku 2030 (np. w hotelach). Ponadto, prawo wymaga minimalizacji tzw. „pustych przestrzeni” w opakowaniach, co ma ograniczyć nadmierne zużycie materiałów. Konsumenci i konsumentki będą mogli korzystać z własnych pojemników przy zakupie jedzenia czy napojów bez dodatkowych opłat.

W praktyce oznacza to dla sklepów konieczność rezygnacji z foliowania pojedynczych sztuk warzyw i owoców oraz wdrożenie alternatywnych rozwiązań, takich jak papierowe opakowania, pudełka wielokrotnego użytku czy sprzedaż produktów luzem. Konsumenci i konsumentki będą musieli przyzwyczaić się do nowej normalności, czyli braku foliówek przy jabłkach czy ogórkach, ale jednocześnie zyskają ułatwiony dostęp do korzystania z własnych pojemników, na przykład na kawę na wynos. Firmy staną przed wyzwaniem związanym z kosztami adaptacji, które obejmą m.in. przeprojektowanie opakowań oraz inwestycje w ekologiczne alternatywy, ale będzie to też okazja do innowacji i budowania zielonego wizerunku. Dla środowiska natomiast ograniczenie plastikowych odpadów oraz poprawa recyklingu może przynieść realny postęp w walce ze zmianami klimatycznymi i zanieczyszczeniem.

Photo: rawpixel.com / Freepik

Udostępnij: