Umowa UE–Mercosur: cena globalnego handlu jednym z tematów EVS

Globalny system żywnościowy to dziś przede wszystkim źródło poważnych problemów – od zagrożeń dla lokalnych rolników, przez naruszanie standardów bezpieczeństwa żywności, po destrukcyjny wpływ na środowisko. Podczas European Vegan Summit 2025 odbędzie się panel poświęcony kontrowersyjnej umowie handlowej między Unią Europejską a krajami Mercosur – Brazylią, Argentyną, Paragwajem i Urugwajem. Porozumienie to, podpisane w 2024 roku, nadal budzi wiele wątpliwości i sprzeciwów. Zastrzeżenia wobec projektu umowy wyraziły wspólnie m.in. rządy Francji i Włoch.

Liberalizacja handlu mięsem i innymi produktami pochodzenia zwierzęcego z krajów Mercosur to krok wstecz w walce o sprawiedliwość i zrównoważony rozwój. Europejscy rolnicy staną w nierównej konkurencji z importerami, którzy często nie przestrzegają surowych norm dotyczących pestycydów, GMO czy nadużywania antybiotyków w hodowli. To nie tylko zagrożenie dla jakości i bezpieczeństwa żywności trafiającej na nasze talerze, ale przede wszystkim wielkie cierpienie zwierząt i poważne szkody dla naszej planety – od emisji gazów cieplarnianych po degradację ekosystemów. Środowisko eksperckie alarmuje, że rosnący eksport z krajów Mercosur wiąże się ze wzrostem wylesiania Amazonii – jednego z największych ekologicznych kryzysów naszych czasów. Choć umowa przewiduje zobowiązania klimatyczne, ich realizacja pozostaje wątpliwa.

Panel podczas European Vegan Summit to także miejsce, gdzie zostanie poddany analizie wpływ lobbingu, polityki oraz globalnych kryzysów na kształt handlu i systemów żywnościowych. Pojawia się kluczowe pytanie: czy interesy korporacji i globalnej konkurencji mają przeważyć nad ochroną lokalnych społeczności, prawami zwierząt i środowiskiem?

Dyskusję poprowadzi dr. Miłka Stępień, a w panelu udział wezmą m.in. dr. Carla Lettieri z Animal Equality Brazil, dr Thomas Richardson, Lis Cunha z Greenpeace, Daniel Perez Vega z Eurogroup for Animals oraz Małgorzata Szadkowska z Compassion in World Farming Polska.

Debata wokół umowy UE–Mercosur to nie tylko rozmowa o gospodarce. To pytanie o wartości, jakie chcemy realizować jako społeczeństwo: Czyje interesy bierzemy pod uwagę? Czy jesteśmy gotowi poświęcić lokalnych rolników, zwierzęta i środowisko w imię globalnej konkurencji? I wreszcie – kto naprawdę płaci cenę za handel globalny?

Panel „EU-Mercosur: A Treaty Against Justice” odbędzie się online 10 września 2025 roku (środa) w godzinach 16:00–17:15 CET.

Rejestracja i więcej informacji dostępne są pod adresem: https://vegansummit.eu/

Photo: Victor Puente / Pexels

Udostępnij: