Ciała zwierząt pozaludzkich w sztukach wizualnych – konferencja

W warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych zaplanowano konferencję „Ciała zwierząt pozaludzkich w sztukach wizualnych. Użycie i nadużycie” poświęconą obecności istot pozaludzkich w sztuce i instytucjach kultury. Spotkanie, które odbędzie się 23 maja o godz. 12:00, otwiera debatę nad etycznymi, materialnymi i politycznymi wymiarami wykorzystywania zwierzęcej materii w praktykach artystycznych.

W Showroomie ASP spotkają się osoby badawcze, artystyczne i kuratorskie, które będą analizować obecność istot pozaludzkich w kulturze wizualnej oraz podejmą dekonstrukcję antropocentrycznych hierarchii, w których ciała zwierząt przez stulecia funkcjonowały jako materiał, dekoracja, uprzedmiotowiony nośnik symboli lub surowiec, często pozbawiony sprawczości i widzialności jako odrębne istnienia.

Program konferencji zakłada ponadto analizę obecności materii pochodzenia zwierzęcego w technologiach produkcji dzieł sztuki – od pigmentów, spoiw i włókien, po spreparowane ciała i ich fragmenty. Istotnym obszarem refleksji pozostaje także obecność żywych zwierząt w działaniach artystycznych oraz sytuacje, w których przemoc wobec istot pozaludzkich staje się środkiem wyrazu. Poruszone zostaną również zagadnienia taksydermii (technika preparowania martwych zwierząt w sposób trwały i możliwie najbliższy ich naturalnej budowie) w muzeach przyrodniczych i galeriach sztuki oraz praktyk przywracania widzialności zwierzęcej materii w krytyce artystycznej. Na przykładach wybranych dzieł analizowane będą strategie stosowane przez artystki i artystów w celu odzyskiwania widzialności ciał istot pozaludzkich.

Konferencja stawia pytania o możliwość tworzenia bardziej sprawiedliwych, nieantropocentrycznych i niegatunkowistycznych standardów w sztuce, kurateli i instytucjach kultury. Rozważana będzie także rola muzeów i galerii jako przestrzeni pamięci oraz ich odpowiedzialność wobec historii eksploatacji istot pozaludzkich, również w perspektywie prawnej i dekolonialnej.

W wydarzeniu udział wezmą m.in. Dorota Łagodzka, Monika Stachurska, Karolina Kuszlewicz, Dariusz Gzyra, Elwira Sztetner, Tatiana Czekalska i Leszek Golec oraz Izabela Kowalczyk. Prowadzenie konferencji powierzono Elwirze Sztetner, a oprawę wizualną przygotowuje Małgorzata Gurowska. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Photo by Sam Barber on Unsplash
British Museum, London, UK

Udostępnij: